Jak na nákup fotek ze zahraničních fotobank

nákup fotek ze zahraničních fotobank

Na téma fotobanka a DPH se často zapomíná. Přitom může mít později nepěkné finanční dopady, v podobě zpětně vyměřeného DPH a penále. O co se jedná? Fotobanky mají sídla po celém světě. Některé v zemích EU, některé v USA nebo v Hong Kongu. Pokud se rozhodnete pro nákup fotek ze zahraničních fotobank, tak si musíte uvědomit, že nakupujete elektronickou službu (licence na fotografie) ze zahraničí a místem plnění (tedy místem, kde čerpáte službu) je vaše sídlo.

Vy jste tím pádem povinni odvést českou DPH českému Finančnímu úřadu. Proč? Protože náš český Finanční úřad nebude honit po všech čertech provozovatele někde v cizině. Pokud jste plátcem DPH, tak tuto problematiku máte již vyřešenou ve spolupráci s vaší účetní a tento článek není pro vás. Pokud však plátcem DPH prozatím nejste, pak rozhodně pokračujte ve čtení.

Musím se stát plátcem DPH?

Pokud nejste dobrovolným plátcem DPH a nemáte zákonnou povinnost stát se jím, tak kvůli fotobance se jím určitě stát nemusíte. Novela zákona o DPH zavedla od 1. 1. 2013 institut Identifikovaná osoba. Identifikovaná osoba vystupuje pro zahraničí subjekty jako plátce DPH, ale v České republice zůstává stále neplátcem DPH. Budete zkrátka takový polo plátce jen při platebním styku s cizinou 🙂

Za jakých podmínek?

Povinně se identifikovanou osobou musíte stát (podle §6 odst. g-i zákona o DPH), pokud nejste plátcem DPH, ale:

  • poskytli jste službu s místem plnění v jiném státě EU podle § 9 odst. 1 zákona o DPH (kromě služby, která je v jiném státě EU osvobozena od DPH). Identifikovanou osobou se stáváte dnem poskytnutí služby.
    (Např. příjem z reklam z Google AdSense, příjem z vlastních snímků, které nahrajete do fotobanky se sídlem v EU k dalšímu prodeji, apod.)
  • přijali jste zboží nebo služby s místem plnění v ČR od osoby neusazené v tuzemsku, pokud se jedná o:
    • poskytnutí služby (např. zakoupení obrázku ze zahraniční fotobanky, platba za reklamu na Facebooku apod.)
    • dodání zboží s instalací nebo montáží (např. zakoupení kuchyňských spotřebičů včetně montáže ze zahraniční)
    • dodání zboží soustavami nebo sítěmi (např. zakoupení zahraniční elektřiny nebo plynu)

Identifikovanou osobou se tak stáváte dnem přijetí plnění. (a začíná vám běžet 15.ti denní limit pro přihlášení na Finančním úřadě)

Co z té právní řeči vyplývá?

  1. Pokud nejste plátce DPH, tak při přijetí jakékoli služby ze zahraničí, pokud je určena pro podnikání, se musíte stát identifikovanou osobou. Je úplně jedno, zda má fotobanka sídlo v EU nebo USA, Hong Kongu nebo na Slovensku.
  2. Přihlášku k registraci identifikované osoby musíme podat do 15 dnů ode dne, kdy jste se stali identifikovanou osobou (datum zjistíte z dokladu ze dne, kdy jste poprvé nakoupili obrázky ze zahraniční fotobanky).
  3. Pokud vám v kalendářním měsíci vznikne daňová povinnost (např. nakoupíte obrázky), tak do 25. dne následujícího měsíce musíte podat přiznání k DPH, do kterého zapíšete jen přeshraniční plnění. U tuzemských plnění totiž zůstáváte neplátcem DPH a nemáte nárok na odpočet DPH. Jestliže vám nevznikla daňová povinnost, tak přiznání nepodáváte.
  4. Pokud v kalendářním měsíci poskytnete vy sami službu do EU (např. máte příjem z reklamy Google AdSense), tak podáte navíc ještě měsíční souhrnné hlášení.

Musím nakupovat obrázky na IČ?

Pro spoustu mých klientů je Identifikovaná osoba a pravidelná hlášení DPH zbytečná administrativa, kterou si na sebe (hlavně v začátcích svého podnikání) nechtějí uvalit. Často se mě tedy ptají, jestli musí obrázky nakupovat tzv. na IČ a uvádět je následně v účetnictví. Pokud vím, tak neplatí žádný zákon, podle kterého musíte nakupovat zboží pro podnikání výhradně pod hlavičkou OSVČ nebo firmy. Omezení je zde při pokusu vložit si tento nákup do výdajů. Pokud nenakoupíte na firmu, tak si zkrátka tento výdaj nemůžete daňově uplatnit.

Já osobně ale rozhodně doporučuji při vaší registraci v zahraniční fotobance uvést IČ a DIČ (angl. VAT-ID) vaší společnosti. Předejdete tak případným potížím při dokazování, kdo licenci zakoupil při případných stížnostech na nelegální používání obrázků. Zvláště pokud nepodnikáte jako fyzická osoba svým jménem, ale máte pro podnikání založenou právnickou osobu (s.r.o., v.o.s., a.s., apod.). Stejně tak by mohl mít český Finanční úřad dotěrné otázky, odkud že máte obrázky pro vaše firemní reklamy, vedoucí k podpoře vašeho podnikání.

Pokud tedy i přes toto mé doporučení uvažujete o tom, že si náklady na nákup obrázků ze zahraniční fotobanky nebudete dávat do nákladů, pak nakupujete obrázky pro soukromé účely, nikoli pro podnikání. Tím pádem se Identifikovanou osobou stát nemusíte. Při registraci neuvádějte IČ ani VAT-ID, nechte si naúčtovat cenu včetně příslušných daní a poplatků. Tím vás bude fotobanka považovat za obyčejného soukromého zákazníka (nepodnikatele) a problém s odvodem DPH půjde zcela mimo vás (než nastane problém s licencemi nebo šetřením Finančního úřadu na udání, ale to bude váš boj :)).

Jde to zatracené DPH nějak obejít?

Jediný způsob, jak může neplátce DPH z ČR problém nákup fotek ze zahraničních fotobank kontra DPH a Identifikovaná osoba vyřešit, je nákup služby přes prostředníka registrovaného k DPH v ČR. Jediná fotobanka, o které vím, že tento způsob umožňuje, je RF123.com. Při objednávání kreditů ale musíte zvolit platbu převodem na účet prostředníka. Při objednání 10 kreditů vás vyjde 1 kredit na 45 Kč, při objednání 100 kreditů vás vyjde 1 kredit na 31 Kč.

Whitesoft RF123

 

Co všechno se dá na RF123 zakoupit?

Služba RF123.com není jen fotobanka. Najdete v ní i vektorové kresby, videa použitelná pro pozadí vašich webových stránek a také různé audio soubory, které můžete použít jako hudbu na pozadí pro vaše prezentace, nebo animované znělky pro svá videa. V neposlední řadě můžete v rámci licence použít část fotografie, vektoru, videa nebo hudby jako součást svého autorského díla. Co je to vaše autorské dílo? Například vámi vytvořený grafický banner pro reklamu, ve kterém použijete části jedné nebo několika fotografií a doplníte je vlastním textem.

Miloslav Látal
Jsem tvůrce počítačových programů a díky mně dnes už i běžní lidé bez technického talentu dokáží ovládnout své počítače sami na potřebné úrovni. V mých online kurzech se naučí pracovat s počítačem jak úplný začátečník, ze kterého se stane pokročilý uživatel, tak i když jste zkušenější, tak si rozšíříte své schopnosti a bude z vás expert. Možná, že ale máte jen nějaký problém s počítačem, nebo nějakou aplikací. V tomto případě využijte možnost konzultací.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů